Bejegyzésünkben egy szuper karácsonyi ajándékötletet nyújtunk át. Lesd meg és készítsd el Te is! : )
A naptár egy igazán hasznos és praktikus „kellék” mindenki számára, így karácsonyra is tökéletes ajándék lehet.
Hamarosan itt a karácsony – vágjunk is bele! : )
Első körben keressünk néhány olyan szuper téli-karácsonyi illusztrációt, melyeket dekorációként elhelyezhetünk a naptárunkon. : )
Alapanyagok beszerzése
Mi az alábbi alapanyagokat gyűjtöttük össze:
karácsonyfák | hópehely illusztráció 1 | hópehely illusztráció 2 | hópehely illusztráció 3
Töltsük is le az alapanyagokat. A letöltést követően keressük meg a fájlokat a számítógépünkön. A mi esetünkben a fenyőfákat/karácsonyfákat tartalmazó fájl ZIP mappában került letöltésre, ezért azt ki kell csomagolnunk. Ehhez jobb egérgombbal kattintsunk a mappára és válasszuk Az összes kibontása… lehetőséget. A megjelenő Tömörített mappák kibontása ablakban klikkeljünk a Kibontás gombra. Ennek következtében a ZIP mappa mellett létrejön egy „normál” mappa is, melyben megtaláljuk a használni kívánt illusztrációkat. A karácsonyfa illusztrációkat tartalmazó ZIP mappát törölhetjük is. Ezután töltsük le a hópelyheket is – ezek a fájlok ebben az esetben PNG formátumúak, ezért velük további teendőnk nincs.
Egy „hagyományos” méretű asztali naptárt készítünk, egyik oldalának elkészítését mutatjuk be, de természetesen Te eltérő méretű és tájolású naptárt is készíthetsz. : )
Munkaterület előkészítése, oldal paramétereinek megadása
Első lépésben nyissuk meg a Photoshop programot, és a kék színű Új fájl gombra VAGY a Fájl/Új… menüpontra nyomva az Új Dokumentum panelen hozzunk létre egy 20 x 13,5 cm méretű, nyomtatásra alkalmas, azaz 300 dpi (képpont/hüvelyk) felbontású és CMYK színmódú munkaterületet.
Mielőtt munkához látnánk, ellenőrizzük, hogy a munkaterület melletti jobb sávban jelen van-e a Rétegek panel. Ha nem lenne jelen, akkor az Ablak/Rétegek menüpontra kattintva tudjuk előhívni. A Photoshop programban rétegekkel dolgozunk, ugyanis minden objektumnak saját rétege van. A Rétegek panelen pontosan nyomon tudjuk követni a munkánkat alkotó rétegeket, azok egymáshoz való „viszonyát”, és ebben a gyakorlatban bizonyos lépéseket is elvégzünk a Rétegek panelen, tehát mindenképpen legyen megnyitva.
A Photoshop lényege és előnye a rétegekben, az ún. layerek-ben rejlik. Ezeket úgy képzeljük el, mint az írásvetítő fóliát (aki még emlékszik ilyenre : )) – egymásra pakolhatjuk őket, és egymás alatt-fölött szabadon (a kép más rétegeinek módosítása nélkül) szerkeszthetjük, mozgathatjuk, méretezhetjük őket. Az elkészült munka mindegyik réteg látható részeit tartalmazza, akárcsak az írásvetítő által kivetített kép.
A bal oldalon található eszköztár végén lévő felső színre, vagyis a Festőszín beállítása lehetőségre kattintsunk, és a megjelenő Pipetta ablakban vegyünk fel egy tetszőleges pirosas-bordós árnyalatot és nyomjunk az OK gombra. Mi a mintafeladatban a #b9332a hexakóddal rendelkező árnyalattal dolgozunk.
A bal oldali eszközsoron festőszínként meg is jelent a felvett pirosas szín. Alt+Delete billentyűkombinációt (ez szolgál rétegek/területek aktuális festőszínnel való kitöltésére) nyomjunk, és ezzel a lépéssel töltsük ki a piros színnel a munkaterületünket.
Fotó helyének előkészítése
A bal oldalon található eszköztárban a jobb egérgombbal kattintsunk a Téglalap eszközre, és a megjelenő lehetőségek közül válasszuk ki az Ellipszis eszközt.
A felső menüsor alatti beállítások sávban klikkeljünk a Kitöltés lehetőségre, és a lenyíló panelen válasszuk a jobb felső sarokban található Pipetta opciót, majd a megjelenő Pipetta panelen adjunk meg egy teljesen fekete (#000000) színt és menjünk az OK gombra.
(Ha Nálad nem lenne jelen a Beállítások sáv, akkor az Ablak/Beállítások menüpontra kattintva tudod megjeleníteni.)
Majd nyomjunk a munkaterületre és a megjelenő Ellipszis létrehozása ablakban hozzunk létre egy 1200 x 1200 kpt méretű kör alakzatot, és kattintsunk az OK gombra – ezzel létre is jött a fekete színkitöltéssel rendelkező kör alakzatunk a munkaterületen.
Váltsunk át Mozgató eszközre, és kattintsunk a létrehozott kör alakzatra, majd egerünkkel húzzuk odébb, és rendezzük a munkaterület bal felső részére úgy, hogy a kör alakzat felső részének egy kis része és a bal oldalának kb. a negyede „lelógjon” a munkaterületről – ez lesz a fotónk helye.
TIPP: A munkaterületet a munkaterület mellett található „csúszkákkal” tudod fel/le mozgatni. A Ctrl és a + billentyűkombinációval, VAGY a Nagyító eszközzel a munkaterületre klikkelve pedig rá tudsz közelíteni a munkaterületre. A Ctrl és a – billentyűkombinációval VAGY a Nagyító eszközt kiválasztva, a felső menüsor alatti beállításoknál a nagyító ikonban szereplő – jelre, vagyis a Kicsinyítés lehetőséget kiválasztva, majd azzal a munkaterületre nyomva tudsz „távolodni” a munkaterülettől, vagyis csökkenteni tudod a munkaterület %-os nézetét.
Fotó elhelyezése, kör alakzatba való „betöltése”
Kattintsunk a Fájl/Megnyitás… menüpontra, majd keressük és nyissuk is meg a számítógépünkön a naptárhoz használni kívánt fotót. A képet ún. maszkolás segítségével fogjuk elhelyezni a kör alakzatban – megijedni nem kell, mutatjuk hozzá a lépéseket! : )
Válasszuk az Ablak/Rendezés/Az összes mozaikszerű elrendezése függőlegesen lehetőséget – ennek köszönhetően a munkaterületünk ablakát és a fotó ablakát egymás mellett látjuk. Mozgató eszközzel klikkeljünk a képre, és egyszerűen „fogd és vidd” módszerrel húzzuk át a munkaterületre.
Miután elhelyeztük a fotót a munkaterületen, akkor a külön ablakban lévő fotót a fotó elnevezése mellett található „x” ikonra kattintva be is zárhatjuk, hiszen már nem fogjuk használni.
A kör alakzat létrehozásakor a Photoshop program jobb oldalán a Rétegek panel felett/mellett jelenlévő Tulajdonságok panel rögtön aktiválódott, mely az adott alakzat tulajdonságait, beállításait mutatja. Mi azonban maradjunk a Rétegek panelen.
Továbbra is Mozgató eszközzel vagyunk, és a Rétegek panelen a fotó rétegén álljunk, ez a réteg legyen az „aktív” réteg.
A Rétegek panelen a fénykép rétegén állva a Ctrl billentyűt nyomva kattintsunk a korábban létrehozott kör alakzat bélyegképére. Nagyon fontos, hogy ne csak az alakzat rétegére klikkeljünk, hanem a bélyegképre, vagyis a rétegen található „szem” ikon és a réteg megnevezése között látható kis bélyegképre. Ezáltal a kör alakzat szaggatottan kijelölésre kerül.
Ezt követően pedig válasszuk a Rétegek panel alsó részén balról a harmadik ikont, vagyis a Rétegmaszk hozzáadása lehetőséget. A fotóhoz rétegmaszkot adunk. Ennek hatására a fotó kör alakzaton kívül eső része „eltűnik”, „letakarásra” kerül („a fekete elfed”), és csak a kör alakzatban szereplő képrészlet marad látható („a fehér felfed”). Így végeredményben a kör alakzatot „feltöltöttük/megtöltöttük” a fotó egy részével. De akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy egy négyzetes fotóból kör alakú fotót kaptunk. : )
Fotó pozicionálása
Amikor a képhez rétegmaszkot adtunk, akkor a kép rétegéhez hozzákapcsolódott a rétegmaszk, és annak bélyegképe látható is a Rétegek panelen.
A kép és a rétegmaszk bélyegképe között található kis „kapocs” ikonra kattintsunk – ezáltal szétkapcsolásra kerül a fotó és a rétegmaszk, vagyis a kép és a rétegmaszk külön-külön mozgathatók a munkaterületen. A szétkapcsolást követően a kép bélyegképére klikkeljünk, és a munkaterületen a Mozgató eszköz segítségével pozicionáljuk a kör alakzatba a fotót úgy, hogy annak a kívánt része legyen a kör alakzatban. A képre kattintva megjelenik körülötte a „befoglaló keret”, melynek egyik pontját megfogva és az egerünket „befelé” húzva tudjuk szükség szerint csökkenteni/az egerünket „kifelé” húzva szükség szerint növelni a méretét.
Szükség szerint méretezzük és rendezgessük a fotót úgy, hogy a kívánt része jól látható legyen a kör alakzatban. Azonban ügyeljünk rá, hogy a munkaterület felső részétől néhány mm-t hagyjunk el, ugyanis ha le szeretnénk fűzni, spirálozni a naptárt, azt ki kell lyukasztanunk, ezért lényeges, hogy ne olyan fotórészlet kerüljön a munkaterület felső részére, melynek „árthat” a lyukasztás. Továbbá arra is figyeljünk, hogy a fotó teljes egészében lefedje a kör alakzatot, tehát a kép ne legyen kisebb, mint maga a kör. : )
Ha megfelelően a helyére rendeztük a fotót, akkor a Rétegek panelen kattintsunk a fénykép bélyegképe és a rétegmaszk bélyegképe közé, ahol korábban a kis „kapocs” ikon volt – ennek hatására megjelenik a „kapocs”, vagyis a két elem ismét összekapcsolásra kerül, ismét egy „párost” alkotnak. Szükség esetén bármikor szétkapcsolhatók, a fotó még bármikor mozgatható, igazítható.
Majd nyomjunk a kör alakzat rétege előtt található „szem” ikonra, vagyis kapcsoljuk ki az alakzat láthatóságát, ugyanis már nincs rá szükségünk. A kör alakzat lényegében „keretként” funkcionált, azt szolgálta, hogy egy kör alakú, kreatív formájú fotót kapjunk.
Fotó köré körvonal készítése
Ismét válasszuk ki az eszköztárból az Ellipszis eszközt, majd klikkeljünk a munkaterületre és az Ellipszis létrehozása panelen hozzunk létre egy 1200 x 1200 kpt méretű kör alakzatot és kattintsunk az OK gombra.
A felső menüsor alatti beállításoknál klikkeljünk a Kitöltésre, majd a lenyíló panel bal felső részén válasszuk az első, Színtelen opciót – vagyis állítsuk be, hogy a körnek ne legyen színkitöltése. Majd a felső menüsor alatti beállításoknál kattintsunk a Körvonal lehetőségre, és a legördülő panelen nyomjunk a jobb felső sarokban található Pipetta opcióra. A megjelenő Pipetta panelen válasszunk egy tetszőleges zöld színt a kör alakzat körvonalához, és menjünk az OK gombra. Mi a példában a #086d42 hexakódú zöld színnel dolgozunk.
A felső menüsor alatti beállításoknál a Körvonal lehetőséget követő Alakzat körvonalszélességének beállítása lehetőségnél a körvonal szélességét állítsuk be 15 px-re.
Álljunk át Mozgató eszközre, és a körvonallal rendelkező kör alakzatot egyfajta dekorációs elemként helyezzük el a fotón úgy, hogy a körvonal jobb „oldala” kissé lógjon le a képről a munkaterületre, a körvonal felső része és bal oldala pedig – a képhez hasonlóan – lógjon le a munkaterületről.
Napok kezdőbetűi – kör alakú hátterük elkészítése
Ismét az Ellipszis eszközt fogjuk használni, kattintsunk is vele a munkaterületre, és az Ellipszis létrehozása panelen hozzunk létre egy 100 x 100 kpt méretű kör alakzatot az OK gombra való kattintással.
Az alakzat maradjon kijelölve, és a már ismert módszerrel a felső menüsor alatti beállításoknál adjuk meg, hogy az alakzatnak fehér (#ffffff) színkitöltése legyen, de körvonalra nem lesz szükség.
Váltsunk át Mozgató eszközre, és a kör alakzatot pozicionáljuk a munkaterület felső részére, függőleges közepére, a fotó kb. háromnegyedével egy magasságban. A mintafeladat szerint a kör alakzatot 205 kpt magasságban helyeztük el. Ez természetesen a Te esetedben más érték is lehet! Az alakzat maradjon kijelölve, és a Ctrl + J billentyűkombinációval hozzunk létre belőle egy másolatot.
! Ne ijedjünk meg, ha első ránézésre nem történik semmi. : )
A Rétegek panelen láthatjuk az eredményt, vagyis azt, hogy létrejött az „Ellipszis 3 másolat” elnevezésű réteg, azaz a másolatunk, mely jelenleg az aktív réteg.
A munkaterületen az egerünkkel, vagy a billentyűzetünk nyilaival rendezzük kissé jobbra az új kör alakzatot, azaz az eredeti kör alakzat mellé pozicionáljuk ezt az elemet. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl nagy távolság az alakzatok között, ugyanis még öt másolatot kell készítenünk – ezek fogják jelölni a hét napjainak neveit.
A korábbi módszer segítségével készítsünk további másolatokat, hogy összesen 7 db fehér kör alakzatunk legyen – hiszen 7 napból áll egy hét. ; )
A másolást úgy is elvégezhetjük, hogy rákattintunk az egyik kör alakzatra, majd Alt billentyűt nyomunk. Ennek hatására a kis fekete egér ikon mellett egy kis fehér egér ikon is megjelenik, mely jelzi a másolás funkciót. Az egerünket odébb húzva máris létrejön a másolat.
Amennyiben az egerünkkel rendezgetjük arrébb az alakzatokat, a Photoshop program automatikusan, segédvonalakkal, méretek jelzésével segít nekünk abban, hogy az elemeket egymástól azonos távolságban tudjuk elhelyezni.
Végeredményben úgy rendezgessük el az egymástól azonos távolságban található 7 fehér kör alakzatot, hogy azok „csoportja” a fotó és a munkaterület széle közötti terület közepén helyezkedjen el.
A mintafeladatban a kör alakzatok 205 kpt magasságban helyezkednek el.
TIPP: Ha számodra könnyebb a segédvonalak mentén rendezgetni az elemeket, akkor a munkaterület körül, a bal oldalon és a felső részen található vonalzókra az egérrel kattintva meg tudod húzni a függőleges, illetve vízszintes segédvonalakat, melyek segítenek a kör alakzatok precíz, pontos, akár centiméter szerinti elrendezésében.
(Ha Nálad nem lennének jelen a vonalzók, akkor a Nézet/Vonalzók menüponttal tudod őket megjeleníteni.)
Napok kezdőbetűinek legépelése és igazítása
Mozgató eszközzel kattintsunk egy üres területre a munkaterületen, vagyis szüntessük meg az utolsó kör alakzat kijelölését.
Az eszköztárból válasszuk a Szöveg eszközt, és az első kör alakzatra nyomva gépeljük rá a hét első napjának kezdőbetűjét, vagyis egy „H” betűt, majd miután beírtuk, a felső menüsor alatti beállítások végén kattintsunk a pipa ikonra, ezzel véglegesítve az elvégzett műveletet, hogy egyszerűen haladhassunk tovább. Gépeljük be a következő kezdőbetűt is, és ezt végezzük el a többi alakzaton is, értelemszerűen azokba már a további napok kezdőbetűi kerüljenek. A betűméret és a betűszín egyelőre lényegtelen, a későbbiekben még módosítani fogjuk. Ha nem pontosan a kör alakzatra, annak pontosan a közepére kerül az adott karakter, az nem probléma, a későbbiekben még helyreigazítjuk őket.
A Rétegek panelen a Shift billentyűt nyomva klikkeljünk a „V” és a „H” elnevezésű rétegre – így az összes köztük lévő karakter rétege is kijelölésre kerül, így együtt, egyszerre tudjuk őket formázni.
A felső menüsor alatti beállításoknál tetszés szerint válasszunk ki egy számunkra megfelelő betűtípust. Mi jelenleg egy csodás karácsonyi fontot, a „Christmas Delight” elnevezésűt választottuk, melyet a www.dafont.com betűtípus-letöltő oldalról szereztünk be, és telepítettük a számítógépünk betűkészletébe, hogy a Photoshop programban is elérhető legyen.
A betűméretet vegyük akkorára, hogy a betűk ne „csússzanak” ki az alakzatokból, de jól láthatók legyenek. Majd továbbra is a felső menüsor alatti beállításoknál jobbról a harmadik lehetőségre, vagyis a Szövegszín beállítása lehetőségre kattintva adjuk meg a korábban már használt zöld színt a karakterek színeként (#086d42).
Ezt követően szüntessük meg a kijelölést, melyhez a Mozgató eszközt használjuk, amivel nyomjunk a munkaterületre. Majd egyszerűen húzzunk egy „kijelölő keretet” az első kör alakzat és a benne található betű köré. Ügyeljünk rá, hogy csak ez a két elem legyen kijelölve. Abban az esetben, ha más egyéb elem (pl. a fotó) is kijelölésre kerülne, akkor a Ctrl billentyűt nyomva kattintsunk a Rétegek panelen a feleslegesen kijelölt elem rétegére. A felső menüsor alatti beállításoknál klikkeljünk a Vízszintes középvonal igazítása, majd pedig a Függőleges középvonal igazítása lehetőségekre, hogy a betű a kör alakzat közepén helyezkedjen el, majd mindezt végezzük el külön-külön a további betű-alakzat párosokkal is.
Számok legépelése és igazítása
A Nézet/Segédvonalak/Új segédvonal… menüpontra kattintsunk és az Új segédvonal panelen jelöljük be a Vízszintes lehetőséget és a Pozíció értékének (a példafeladat szerint) 260 kpt-t adjunk meg, vagyis hozzunk létre egy vízszintes segédvonalat egy adott magasságban – ez a segédvonal a számok pontos elhelyezésében lesz a segítségünkre.
Figyelem! Attól függően, hogy Te hol, milyen magasságban helyezted el a napok kezdőbetűit tartalmazó kör alakzatokat, Nálad a segédvonal helye változhat. A lényeg, hogy a kör alakzatoktól 1-2 centiméterrel lejjebb helyezd el a vízszintes segédvonalat.
Váltsunk át Szöveg eszközre, és a felső menüsor alatti beállításoknál válasszunk ki egy tetszőleges talpas/talpatlan betűtípust. Mi jelenleg a „Comfortaa Regular” betűtípust választottuk. Betűméretnek 12 pt-ot, szövegszínnek pedig fehér színt (#ffffff) adtunk meg.
A segédvonal mentén kezdjük el begépelni az első számot, majd a felső menüsor alatti beállítások sávon kattintsunk a pipa ikonra, haladjunk is tovább, és gépeljük be az első sor további számait, egészen 7-ig.
A Mozgató eszköz legyen aktív (igény szerint a Ctrl és a + billentyűkombinációt nyomva közelítsünk rá a munkaterületre), klikkeljünk vele az első számra, és a billentyűzetünk felfelé/lefelé mutató nyilaival, vagy akár az egerünkkel igazítsuk úgy, hogy a „befoglaló keret” bal- és jobb oldalán szereplő apró „négyzeteket”, melyek az elem közepét jelzik, pontosan átszelje a korábban létrehozott segédvonal. Majd ezt az igazítást ismételjük meg az összes számmal. Minderre azért van szükség, hogy a számok pontosan egy vonalba rendeződjenek a segédvonal mentén.
Hozzunk létre további segédvonalakat – összesen öt segédvonallal fogunk dolgozni.
Az első segédvonalunkat korábban létrehoztuk, ez tehát rendben van. A további vízszintes segédvonalak helye (a példafeladat szerint) az alábbi:
2. sor: 345 kpt
3. sor: 430 kpt
4. sor: 515 kpt
5. sor: 600 kpt
Tehát mindegyik segédvonal helye pontosan 85 kpt-tal nő az azt megelőzőhöz képest. Természetesen nem probléma, ha Te nem ugyanezekkel a számokkal dolgozol! A lényeg, hogy az öt segédvonal azonos távolságra helyezkedjen el egymástól. : )
A Mozgató eszköz segítségével húzzunk „kijelölő keretet” a számok köré, ügyeljük rá, hogy csak ezek az elemek kerüljenek kijelölésre, és nyomjunk Ctrl + J billentyűkombinációt, vagyis készítsünk belőlük másolatot. A másolatot, azaz az új számsort mozgassuk lejjebb (pl. a billentyűzet lefelé mutató nyilával) annyira, hogy a „határoló keret” vízszintes közepére kerüljön a második segédvonal. További másolatokat is készítsünk és azokat is rendezzük a segédvonalak segítségével.
A második sor első számára duplán kattintsunk – a program automatikusan átvált Szöveg eszközre, és kezdjük el átírni a számokat. Ha átírtunk egy számot, akkor a felső menüsorban található pipa ikonra kattintsunk a véglegesítéshez, és így haladjunk a következő számra (a „pipálás” helyett a Rétegek panelen is ráállhatunk a következő számra, hiszen így is a Szöveg eszköz marad aktív, és átírhatjuk az adott számot). Az utolsó felesleges karakterekre egyszer kattintsunk a Mozgató eszközzel, majd a Delete billentyűvel töröljük őket.
Ha elkészültünk 1-től 31-ig a számokkal, külön-külön jelöljük ki őket, és ellenőrizzük, hogy a segédvonal pontosan a számok közepén „fut-e” keresztül. Amennyiben szükséges, a billentyűzetünk felfelé/lefelé mutató nyilaival, vagy az egerünkkel korrigáljuk őket.
Továbbra is Mozgató eszközzel vagyunk, és vonjunk „kijelölő keretet” a hétfői naphoz tartozó kezdőbetű, a kör alakzat és az alatta lévő összes szám köré, azaz jelöljük ki őket egyszerre, majd a beállításoknál kattintsunk a korábban is használt Vízszintes középvonal igazítása opcióra, hogy az adott naphoz tartozó elemek szépen, egymás alá rendeződjenek – ezt ismételjük meg az összes „oszloppal”. Ezzel el is készült a naptár-„részünk”. : )
Évszám hátterének elkészítése
A Ctrl és a – billentyűvel csökkentsük a munkaterület nézetét, hogy az egész naptárt egyben lássuk.
Szükség szerint a segédvonalakat akár törölhetjük is a Nézet/Segédvonalak/Segédvonalak törlése menüpontra kattintva.
Ismét az Ellipszis eszközt fogjuk használni, tehát válasszuk ki, és kattintsunk vele a munkaterületre, az Ellipszis létrehozása panelen pedig adjuk meg, hogy egy 400 x 400 kpt méretű kör alakzatot szeretnénk létrehozni, és klikkeljünk az OK gombra. A korábbi beállításoknak köszönhetően egy fehér színkitöltéssel rendelkező alakzat jön létre, amelyen ezúttal nem is változtatunk.
Térjünk át Mozgató eszközre, és az alakzatot rendezzük a fotóhoz úgy, hogy annak egy kis része a fotón helyezkedjen el.
Évszám és hónap legépelése, elhelyezése
Kattintsunk a munkaterületen egy üres területre, ezzel szüntessük meg az alakzat kijelölését, majd váltsunk át Szöveg eszközre, és kattintsunk az imént elkészített fehér színű alakzatra, majd gépeljük be a 2025 számsort, azaz az aktuális évszámot. A felső menüsor alatti beállításoknál tetszés szerint módosíthatjuk a betűtípust, a betűméretet, valamint a betűszínt.
Mi jelenleg a számokhoz is használt „Comfortaa Regular” betűtípussal dolgozunk, a betűméretet nagyobb méretűre (28 px) vettük, hogy az évszám a kör alakzatban jól látható legyen, a betűszínt pedig a korábban is használt zöld (#086d42) színre állítottuk be. A beállításokat fogadjuk el a felső menüsor alatt található pipa ikonra kattintva.
Ha elvégeztük a beállításokat, akkor a Mozgató eszközt használjuk, és rendezzük a feliratot a kör kb. háromnegyedéhez úgy, hogy ne lógjon ki belőle, és ne is érjen hozzá annak „széléhez”. Természetesen szükség szerint még módosíthatunk a méretén.
Ismét térjünk vissza a Szöveg eszközhöz, kattintsunk a kör alakzatra és gépeljük be annak a hónapnak a nevét, melyhez a naptár oldalát készítjük.
Ezúttal a felirat a 2025 évszámhoz is használt beállításokat kapja meg. A már jól ismert módon tetszés szerint módosítsuk a betűtípust, a betűméretet, hogy ez a felirat is elférjen az alakzatban a 2025 felirat alatt, és a betűszínt is adjuk meg.
Mi jelenleg a napok kezdőbetűihez is használt „Christmas Delight” fontot használtuk, 22 pt-os betűméretet adtunk meg, betűszínnek pedig a háttérhez is használt pirosas-bordós árnyalatot (#b9332a) állítottuk be.
A Mozgató eszközzel kattintsunk a hónap nevére, és rendezzük a 2025 felirat alá.
Dátum köré körvonal készítése
Ismét az Ellipszis eszközzel dolgozunk, kattintsunk is vele a munkaterületre és készítsünk egy 420 x 420 kpt méretű alakzatot. A már jól begyakorolt módon a felső menüsor alatti beállításoknál állítsuk be, hogy a körnek ne legyen színkitöltése, csak zöld színű (#086d42) körvonala. A körvonal méretének pedig 8 kpt-ot adjunk meg.
Térjünk vissza a Mozgató eszközhöz, és ahogyan a fotó esetében is tettük, rendezzük a zöld színű körvonalat a fehér körre – ezúttal bátran kerüljenek némileg egymásra az alakzatok, azonban arra ügyeljünk, hogy ne a feliratokon helyezzük el.
Az alakzatok készítésekor a jobb oldalsávban ismét a Tulajdonságok panel lett aktív, így a Tulajdonságok fül mellett található Rétegek fülre kattintva váltsunk át a Rétegek panelre, majd a legfelső, vagyis az Ellipszis 5 elnevezésű rétegre kattintva egyszerűen „fogd és vidd” módszerrel húzzuk le az Ellipszis 4 elnevezésű réteg alá. Erre azért van szükség, hogy a zöld színű körünk egy része a fehér kör alakzat alatt kapjon helyet.
Karácsonyfa illusztráció hátterének elkészítése és a grafika elhelyezése
Újból az Ellipszis eszközzel dogozunk. Válasszuk ki és klikkeljünk a munkaterületre, és készítsünk egy 1000 x 1000 kpt méretű kör alakzatot.
Az alakzat beállításait módosítsuk az alábbiak alapján: kitöltés fehér, körvonal nincs.
Váltsunk Mozgató eszközre, és rendezzük ezt az elemet a jobb alsó sarokba úgy, hogy az alakzat jobb „oldala” és az alsó része „lecsússzon” a munkaterületről.
Most lesz szükség a korábban letöltött karácsonyfás illusztrációnkra. : )
A Fájl/Megnyitás… menüpontra klikkeljünk és a Megnyitás ablakban keressük meg a letöltött karácsonyfa illusztrációját tartalmazó mappát. Dupla kattintással nyissuk meg a mappát, jelöljük ki az illusztráció .eps fájlját, és kattintsunk a Megnyitás gombra.
A Photoshop programban megjelenő EPS-formátum raszterizálása panelen klikkeljünk az OK gombra. Ennek hatására a fenyőfákat tartalmazó fájl egy új ablakban nyílik meg a programban.
Ezúttal a Vágás eszközt fogjuk használni, hogy az egyik grafikát kivágjuk a többi közül. Válasszuk is ki a bal oldalon található eszköztárból, és vonjunk „vágási keretet” a használni kívánt karácsonyfa illusztráció köré.
A felső menüsor alatti beállításoknál klikkeljünk a pipa ikonra – ezáltal kivágásra kerül a választott elem.
Térjünk vissza Mozgató eszközre, ezáltal a fa automatikusan kijelölésre kerül, kattintsunk az Ablak/Rendezés/Az összes mozaikszerű elrendezése függőlegesen lehetőségre, és „fogd és vidd” módszerrel húzzuk át a fát a munkaterületünkre.
A fa fájlját tartalmazó ablakot be is zárhatjuk.
Mivel az illusztráció óriási méretű, ezért a „befoglalókerete” egyik pontjánál megfogva, az egeret húzva vegyük kisebbre a méretét, majd pozicionáljuk a fehér kör alakzatra, és klikkeljünk a felső menüsor alatt található pipa ikonra.
Az illusztráció továbbra is legyen kijelölve, és a Rétegek panel alsó részén klikkeljünk az fx, vagyis a Rétegstílus hozzáadása opcióra, majd ezen belül válasszuk a Színátfedés… lehetőséget, ugyanis a grafika színét ezzel az egyszerű technikával módosítjuk. A felugró Rétegstílus panelen az Átfedés színének beállítása lehetőségre kattintsunk és a Pipetta ablakban adjuk meg az eddig is használt zöld színt (#086d42). Mindkét panelen nyomjunk az OK gombra.
Hópelyhek elhelyezése
A fa illusztrációjához hasonlóan nyissuk meg a hópelyheket tartalmazó PNG fájlokat, és „fogd és vidd” módszerrel helyezzünk el néhány tetszőleges hópelyhet a naptáron. Kedvünkre méretezzük és rendezgessük ezeket az elemeket. : )
TIPP: akár fehér színkitöltéssel rendelkező apró kör alakzatokat is készíthetünk az Ellipszis eszköz segítségével, mellyel hóesést imitálhatunk.
Karácsonyfa illusztráció köré körvonal készítése
Még egyetlen egy apró lépés van hátra: az Ellipszis eszközzel hozzunk létre egy 1000 x 1000 kpt méretű, 10 kpt vastagságú, zöld körvonallal rendelkező kör alakzatot, majd a többihez hasonlóan rendezzük a jobb alsó sarokban található fehér kör alakzatra, hogy kissé lelógjon róla.
Tipp: Ha Te is szeretnéd elhelyezni a zöld körvonallal rendelkező kör alakzat rétegét (nálunk Ellipszis 14 elnevezésű réteg) a fehér színkitöltéssel rendelkező kör alakzat felett (Ellipszis 6 elnevezésű réteg), de a mellette található hópehely rétege (nálunk Réteg 5 másolat elnevezésű réteg) alatt, akkor a fehér színkitöltéssel rendelkező kör alakzat (Ellipszis 6 elnevezésű réteg) rétege legyen „alul”, felette a zöld körvonallal rendelkező kör alakzat rétege (nálunk Ellipszis 14 elnevezésű réteg), majd legfelül pedig a hópehely rétege (nálunk Réteg 5 másolat elnevezésű réteg).
És íme a végeredmény. : )
A bemutatott lépések alapján bátran készítsd el a többi hónap saját oldalát is, majd az oldalak kinyomtathatók/nyomtattathatók és „lefűzhetők”, vagy a lépések alapján egy nagyobb méretű, teljes éves naptárt is készíthetsz. : )