A logótervezés és az arculattervezés egyik legalapvetőbb lépése az ötletelés. Bejegyzésünkben kitérünk rá, hogy ez miért is olyan fontos, és mindezt szemrevaló példákkal is alátámasztjuk. : )
Egy ütős, logó és/vagy arculat mögött mindig alapos, részletekbe menő tervezés, inspirálódás és ötletelés rejlik. Az ötletek papírra vetése segít minket abban, hogy a kreativitásunk szabadon szárnyalhasson, különleges megoldások szülessenek azáltal, hogy minden fontos információt, tudnivalót felírunk, felvázolunk egy papírra, a logóterveket, elképzeléseket nagy vonalakban felskicceljük, ezáltal egyben láthatunk minden lényeges információt, elképzelést az adott projekttel kapcsolatban. Így akár az ötletek könnyen módosíthatók, szabadon kombinálhatók, melyből a későbbiekben elkészülhet a „digitalizált” változat, vagyis maga a logó, vagy éppen a teljes arculat.
Na de ne szaladjunk ennyire előre, vegyük sorra, hogy miért is hasznos a “kézi” tervezés az alkotás során! : )
# szabad ötletelés
A kézi rajzolás lehetővé teszi számunkra, hogy szabadon, korlátok nélkül, pillanatok alatt lerajzoljuk elképzeléseinket. Az első (és gyakran a legjobb) ötletek a papírra vetett gyors skiccekben, vázlatokban bontakoznak ki leginkább, melyek a későbbiekben digitálisan kisebb-nagyobb finomításokon, módosításokon eshetnek át, majd elkészül a várva várt logó/arculat.
# segít az egyediség kibontakoztatásában
Sokan hajlamosak rá, hogy sablonok alapján készítsenek logókat, hiszen ezzel a folyamat felgyorsítható, rövid időn belül egymás után több logóterv is el tud készülni – ez azonban nem egyedi megoldás. A „futószalagon” készített munkák soha nem lesznek különlegesek, megjelenésük is sablonosnak hat az egyedi tervezésű munkákhoz képest, melyeken szemmel látható a belefektetett munka.
A papíron történő ötletelés során nincsenek sablonok, amelyek „megkönnyítik” a tervezést, éppen ezért különlegesebb, egyedibb ötletek születhetnek. Nem mellesleg a rajzolás, skiccelés során kialakulhat egy egyedi, sajátos rajzstílus, ami még megkülönböztethetőbbé teheti a munkát mások alkotásaitól. Ez pedig kiemelten fontos lehet a márkaépítés során, ugyanis az egyedi „vizuális nyelv”, a páratlan megjelenés lényeges a márka megkülönböztethetőségében, felismerhetőségében.
# gyorsabb javítási lehetőség, könnyebb kísérletezés
A lapon szereplő vázlaton pillanatok alatt megváltoztathatunk egy-egy részletet, elemet, hiszen nem igényel „bonyolult” visszalépéseket, munkafolyamatok visszavonását az adott tervezőprogramban. Nem mellesleg egy elsőre elrontottnak hitt vonal, vagy egyéb elem egy újabb irányvonal is lehet, egy újabb ötletet, megközelítést is adhat a tervezés során.
# tervek egyszerű áttekintése
A kézi rajzolás lehetővé teszi, hogy az egész projektet egyszerre, „egy oldalon” lássuk, a skicceket egymás mellett vehessük szemügyre, összevethessük őket, a különböző részleteket egymás mellett tekinthessük meg.
# elősegíti a koncepció fejlődését
Az elképzelések felvázolása során a logó, vagy éppen az arculat elemei a tervezés során folyamatosan változhatnak, alakulhatnak. A változások során pedig akár egy egészen apró részletből egy teljesen új meglátás, koncepció kerekedhet ki, melyet szintén papírra tudunk vetni. Valamint az ötletek szabadabb áramlása miatt könnyebben kapcsolhatjuk össze egymással a színeket és a formákat.
# betekintést ad az ügyfél számára
A vázlatok lehetőséget nyújtanak arra, hogy már a kezdeti lépéseket, terveket is bemutathassuk az ügyfél számára, ezáltal már nekik is lesz elképzelésük a készülő munkáról, részt vehetnek a tervezési folyamatban. A megrendelővel történő gyors, vázlatos ötletelés során több verziót is prezentálhatunk az ügyfél felé, melyek megalapozhatják a végső terv sikerét.
# átláthatóság és dokumentálás
A papíron vagy éppen egy jegyzettömbben való tervezés dokumentáció szempontjából is előnyös lehet, hiszen egy későbbi munkafolyamat, vagy akár egy másik projekt során vissza lehet tekinteni az eredeti ötletekre, ez pedig akár inspirációként is szolgálhat számunkra.
A Webdesign Tanfolyamon is nagy figyelmet szentelünk a papíralapú tervezésnek, mindemellett arra tanítjuk és biztatjuk hallgatóinkat, hogy rajztudásuktól függetlenül bátran vessék bele magukat az ötletelésbe, majd az alkotásba – és bizony rendre jobbnál jobb munkákat adnak ki a kezeik közül. : )
Máté-Orosz Anita hallgatónk egy igazán alapos brief-et állított össze, amely alapján meg is kezdte a munkalap kitöltését, melyen a legfontosabb tudnivalók szerepelnek, majd pedig jöhetett az ötletelés. A kézi vázlatokból pedig egy profi arculat és egy arculati kézikönyv is született.
Dr. Kövér Anita hallgatónk is első körben papírra vetette elképzeléseit, ötleteit.
Az ötletekből pedig egy szuper logó állt össze végeredményként. A WebdesignSuli® design munkalapjára megálmodott elemeket pedig az arculati stílus használati útmutató táblára is átültette.
Szabó-Kis Dóra is papíron, a WebdesignSuli® tananyag-csomagjába rejtett design munkalapon álmodta meg a készülő arculatot és annak elemeit, majd a vázlatokból egy szemrevaló logó és arculati stílus használati útmutató vált valóra. : )