Hallottál már róla? Bejegyzésünkben a skandináv designt járjuk körül, inspiráló példák társaságában. : )
Először is: mi is az a „skandináv”?
A skandináv design az északi országokhoz, azaz Dániához, Norvégiához, Svédországhoz, valamint Finnországhoz és Izlandhoz kapcsolódik. Ez az 1950-es években kibontakozó design stílust az egyszerűség, a minimalizmus jellemzi, ugyanakkor a funkcionalitás szolgálatában is áll. Elve: a szépség, az esztétikus megjelenés, valamint a minimalizmus és a funkcionalitás nem zárja ki egymást, nem megy egyik a másik rovására, kölcsönösen együtt tudnak működni. A skandináv design stílus tehát az egyszerűség-esztétika-funkció triumvirátusa köré épül.
Eredete, érdekesség:
A II. világháborút követően a designerek próbáltak egyszerű, ugyanakkor jól kinéző, és mindeközben még jól is funkcionáló tárgyakat, belső tereket létrehozni, tehát egyszerű, de mégis egyszerre vonzó és praktikus darabokat kínálni, melyek a tömegek számára is elérhetőek, nem csak a gazdagok számára.
Ezt a designt a formatervezés demokratizálásának is nevezik.
A skandináv design stílusban megalkotott kompozíciókban (legyen ez akár grafikai munka, akár lakberendezés), tehát nincsenek részletgazdag illusztrációk, összetett színpaletták, minden alkotóelem egyszerű és egyértelmű, a „kevesebb több” elve érvényesül, a lényeget ragadja meg.
Nézzük meg közelebbről is a skandináv design jellemzőit, szemrevaló példákkal együtt!
Egyszerűség – letisztultság – minimalizmus
A skandináv design kulcsszava az egyszerűség, mellyel szorosan együtt jár a letisztultság és a minimalizmus.
- letisztult, sima vonalak, egyszerű formák, kifinomult alakzatok
- sok fehér üres tér (whitespace) alkalmazása
- egyszerű, talpatlan betűtípusok
- tiszta, visszafogott színek
A skandináv design stílusban készült alkotások tehát az egyszerűség-letisztultság-minimalizmus jegyében vannak megkomponálva. Nincsenek komplex, összetett elemek, apró részletek, amelyek megzavarnák az adott kompozíció egyszerű, letisztult, minimál megjelenését, látványát, összképét.
Szemmel láthatóan a „kevesebb több” elve érvényesül. Kevés alkotóelem, sok whitespace alkalmazása, szabályos elrendezések, precíz kidolgozás.
A sok fehér tér alkalmazásával a világos koncepciót is biztosítják.
(A sötét telek, a kevés természetes fény arra ösztönözték az északi designereket, hogy a fényt, a világosságot mindenhova becsempésszék.)
A szabályos, geometrikus formák is gyakran visszaköszönnek.
Természet
Páratlan természeti környezet jellemzi ezeket az északi országokat, nem csoda, hogy a természet és annak szépsége kiemelkedő és visszatérő design elem a grafikai munkákban is. Jellemző díszítő elemként kerülnek előtérbe az erdő, fák, fenyőfák inspirálta alakzatok, mintázatok, növénymotívumok, organikus textúrák, melyeket szintén az egyszerűség jellemez.
Színek
Ehhez a visszafogott stílushoz természetesen a visszafogott színek passzolnak. A skandináv design alapvetően semleges színekkel dolgozik, a fehér, a krémszín, a szürke és az égszínkék könnyed, légies árnyalataival, ugyanakkor néhány sötétebb, természetből eredő szín is fel-feltűnik a palettán, melyek fenntartják ezen eltérő tónusú színárnyalatok egyensúlyát. A skandináv design színpalettája éppen ezért ennyire egyedi: olyan színeket tudsz összetársítani, melyeket alapvetően nem párosítanál össze, a végeredmény mégis szemrevaló lesz.
Betűtípusok
Az egyszerűséghez, minimalizmushoz természetesen az egyszerű, minimál talpatlan betűtípusok dukálnak. A feliratoknak, szövegnek is a letisztultságot kell sugározniuk, nem zavarhatják meg kompozíció letisztult összképét.
A skandináv stílus, és annak jellemző jegyei sok területen visszaköszönnek:
Arculattervezés
Webdesign
Lakberendezés
Egyszerű, letisztult formák és felületek, világos terek, sok fény (a lámpák egyúttal hangulatfokozóként is funkcionálnak), natúr alapanyagok (pl. fa padló, mely szintén világos), természetes/természetközeli anyagok (pl. báránybőr, gyapjútakaró, melyek melegséget, kényelmet sugároznak, és még vizuális textúraként, design elemként is funkcionálnak a térben)
Gyerektéma
Esküvő
Divat
Egyéb hangulatfokozók : )
Nagyon szépek! Már le is mentettem az egyik színpalettát. Köszönöm! 🙂
Szia Zsófi!
Örülök, hogy olvasod, hasznosítod a blogbejegyzéseinket. 🙂
Gondoltam, hogy így télen igazán aktuális lehet a skandináv stílus a maga letisztultságával – minden téren. 🙂
Üdv,
Bianka – oktató
Csodálatos és nagyon szép ez a letisztult design. Engem nagyon megfogott!
Kedves Norbert!
Örülök, hogy a Te tetszésedet is elnyerte a skandináv design. 🙂
Üdv,
Bianka – oktató