Betűtípusok beszerzése és telepítése

Amikor designról/webdesignról van szó, hajlamosak vagyunk lebecsülni a betűtípusok jelentőségét, pedig a jó font a design, a stílus egyik meghatározó eleme. Bejegyzésünkben bemutatjuk a betűkészletek beszerzésének és telepítésének módját.

 

A BETŰTÍPUSOK BESZERZÉSE

Designerként fontos alapeszközeink közé tartoznak a betűtípusok. Igazából nehéz olyan munkát mondani, melyhez ne lenne szükségünk fontokra, legyen szó grafikai munkáról (pl. logóról, szórólapról, kiadványról) vagy éppen weboldalról. Éppen ezért nem árt, ha van a tarsolyunkban néhány olyan font, melyek szó szerint bármikor jól jöhetnek.

A betűtípusok tehát főszereplők mind az online, mind az offline térben, munkákban. Gondoljunk csak a betűlogókra, melyekben a font dominál, ezen van a hangsúly nagy része, hiszen a feliraton kívül nincs más design elem a logóban, legfeljebb a színekkel lehet még játszani. Ugyanennyire lehet meghatározó a kiválasztott font a weboldalakon is, ráadásul a Google webfontnak köszönhetően ma már több száz olyan betűtípus közül választhatunk weboldalra is, melyeket képes megjeleníteni a weboldal, nem csak az Arial-ra és társaira vagyunk rákényszerülve.

 

Sajnos sok betűcsalád nincs magyar nyelvre is optimalizálva, azaz nincsenek a fontkészletében magyar ékezetes betűk, mint az ú, ő, ű stb, de ezt általában tudjuk ellenőrizni az adott fontletöltő oldalon.

 

TIPP

Ha biztosra akarunk menni, hogy az adott betűkészlet tudja-e kezelni az ékezetes betűket, még a letöltése előtt gépeljük be (általában van ellenőrző sáv) az árvíztűrő tükörfúrógép szót. Ez az összes magyar ékezetes karaktert tartalmazza, így rögtön látjuk, hogy mi az, amit tud, és mi az, amit nem tud kezelni ez a betűkészlet.

 

Továbbá az egyes betűkészleteknél be is van mutatva, hogy milyen karaktereket tartalmaz.

A szabad ellenőrzés lehetősége (tetszőleges kifejezések is beírhatók az ellenőrző sávba) azért is hasznos, mert nem biztos, hogy minden szöveg jól mutat az adott betűtípussal szedve, így előzetesen ezt is tudjuk csekkolni. 

 

Természetesen nagyon fontos mindemellett az olvashatóságra is figyelni, mert bármennyire szép egy handwritten (kézzel írott) font, nem biztos, hogy nagy tömegben egyrészt jól mutat, másrészt jól olvasható. Arra is érdemes ilyen szempontból ügyelni, hogy ki a célközönség, ugyanis például egy időseknek szóló weboldal esetén mindenképpen jól olvasható fontcsaládot kell választani, és nagyobb méretet is érdemes beállítani a szöveges tartalomnak.

 

Ha nem weboldalra keresünk fontot, akkor nagyobb választék áll rendelkezésünkre. Bár sok igazán szuper betűtípus fizetős, azért rengeteg ingyenes fontlelőhelyet találhatunk a neten, sőt, ha egy adott stílushoz (pl. retro) keresünk betűtípusokat, és arra keresünk rá, akkor komplett gyűjteményeket is fellelhetünk.

Általában a különböző fontlelőhelyeken szűrhetjük is a fontokat stílus szerint. Lehet szűrni például arra, hogy talpas vagy talpatlan betűtípust keresünk, stílus szerint arra, hogy nyomtatott, kézzel írott, festett, graffiti jellegű fontot keresünk, vagy éppen valamilyen eseményhez köthető, például karácsonyi fontot keresünk.

 

Az alábbiakban néhány ingyenes fontlelőhelyet ajánlunk, végül megnézzük azt is, hogyan lehet fontokat telepíteni a számítógépünkre, hogy aztán minden programban (pl. Word szövegszerkesztő, Photoshop, stb…) elérhetők és használhatók legyenek.

 

INGYENES FONTLELŐHELYEK

 

dafont.com

A dafont.com az egyik kedvenc oldalam, rengeteg ingyenes fonttal és számtalan szűrési lehetőséggel.

 

dafont

 

 

FontSpace

Több tízezer betűtípus közül választhatunk – nem véletlen, hogy az oldal úgy hirdeti magát, mint az ingyenes fontok legtökéletesebb lelőhelye.

 

 

 

1001 Free Fonts

Ahogy az oldal neve is mutatja, rengeteg ingyenes font közül választhatunk, szintén sok szűrési lehetőséggel.

 

1001freefonts

 

TANÁCS

Néhány helyen van lehetőség arra, hogy a font letöltése során kiválaszd: latin vagy latin-extended típusát töltöd le. Ez utóbbi egy bővített verzió, és  ebben vannak a magyar karakterek. Erre érdemes figyelni a letöltés során!

 

 

A BETŰTÍPUSOK TELEPÍTÉSE

Ha megvannak a kiválasztott fontok, akkor nincs más hátra, mint telepítenünk kell őket a számítógépünkre. A betűtípusokat jellemzően ZIP mappában tudjuk letölteni a számítógépünkre, ezt tehát a letöltést követően ki kell csomagolnunk. Ebben a mappában találjuk meg a font fájlját, magát a TrueType vagy OpenType betűkészletfájlt. A fontokat a számítógépünk operációs rendszerébe telepítjük, így azok minden programban (Word, Photoshop, stb…) elérhetők lesznek. Windows esetén a Betűkészletek mappába, MAC esetén a Fonts könyvtárba kell a fontot, azaz a betűkészletfájlt bemásolnunk, vagyis telepítenünk. Azonban legegyszerűbb, ha jobb egérgombbal kattintunk a letöltött fontfájlra, és a megjelenő lehetőségek közül a “Telepítés”-t választjuk. 

font-telepites

 

És máris használhatjuk az újonnan telepített fontokat bármely programban, ami a számítógépünkön fut! : )

 

Tudtad? 

True Type (.ttf), illetve Type 1 fontkészletek a Windows XP előtti időkből származnak, ún. rendszerfontok. Sok esetben nem működnek az aktuális operációs rendszerekkel, programokkal – így lehetséges az, hogy hiába van telepítve egy betűtípus a gépeden, de mégsem tudod használni, vagy eléggé hiányos.

Ezzel szemben az Open Type (.otf) betűtípus formátum platformfüggetlen, melyet az Adobe és a Microsoft közösen fejlesztett ki.  Az Open Type formátum egyik előnye tehát a platformfüggetlenség (ugyanaz a fontfájl Mac és Windows számítógépeken is használható), a másik pedig az, hogy a karakterkészletek és a kódlapok széles választékát támogatja, ami többféle nyelv használatát, valamint a szöveg magasabb szintű tipográfiai kezelését teszi lehetővé.

 

 


 

Betűkeresésre fel! : )

 

5 hozzászólás a témában - “Betűtípusok beszerzése és telepítése”

  1. Tamás Gazdag

    Sziasztok!

    Mac-en dolgozom…
    Próbából letöltöttem egy font típust. Telepítettem. Ám sem a Word, sem az Excel nem adja fel opcióként, tehát nem látja. A Font mappában ugyan benne van, mégsem műxik! A Font mappából 3 is van, ebből kettőben szabadon mozgathatom, a harmadikba nem engedi telepíteni. Másolni sem lehet, egyszerre csak egy mappában lehet jelen. A Mac-en pedig nincs jobb egér gomb, de ebből a szempotból talán lényegtelen is, mert telepíteni elvileg sikerült…

    Üdv:
    Tamás

  2. Tamás Gazdag

    Időközben sikerült. Ha valaki más is Mac-et használ és hasonló problémával találja magát szemben, akkor a megoldás: Microsoft Office Compatible mappába át kell húzni és ha engedi, akkor utána bekerül a listába és fel is adja. Viszont sok betűtípus van, amit már telepíteni sem enged, mert hibásnak véli…

    1. Webdesignsuli Oktató

      Szia Tamás!

      A MAC-használók nevében külön is köszönjük ezt a fontos észrevételt és a hozzá kapcsolódó megoldást! 🙂

      Üdv,
      Bianka – oktató

  3. Tünde Molnár

    Szia!

    Szeretnék érdeklődni, hogy a betűtipusokat, hogy tudom használni a photoshopba?

    1. Webdesignsuli Oktató

      Szia Tünde!

      A betűcsaládokat a fontletöltő felületekről általában ZIP mappaként tudjuk letölteni a számítógépünkre. A ZIP mappát ki kell csomagolnod, és ebben megtalálod magát a fontfájlt. Windows operációs rendszer esetén a fontok telepítésére a legegyszerűbb és leggyorsabb módszer, hogy közvetlenül a betűtípus fájljára jobb egérgombbal kattintunk, és a “Telepítés” lehetőséget választjuk. Ezzel az adott font bekerül a számítógép betűkészletébe, így az adott betűtípus ezt követően már minden programban elérhető és használható lesz, többek között a Photoshopban is.

      Ha tudok még segíteni, keress bátran! 🙂

      Üdv,
      Bianka – oktató

Hozzászólás írása

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.