Grafikai trendek – 2021

Bejegyzésünkben sorra vesszük az új év várható grafikai tervezési trendjeit. Igazán színes és változatos képet kapunk, lesz itt minden mi “szem-szájnak ingere”. Vágjunk is bele!

   

A 2020-as évtől az egész világon jelen lévő vírushelyzet is rányomta a bélyegét a grafikai trendekre – gondoljunk csak a digitális tér központi szerepére, az online kommunikációs csatornák felértékelődésére, a bezárások miatti feszült helyzetekre, az otthoni munkavégzésre és magára a “bezártságra”. Az embereknek és a vállalkozásoknak gyorsabban kellett alkalmazkodniuk az aktuális helyzethez, mint valaha, a drámai változások időszakában élünk. Új trendek és technológiai újdonságok lépnek színre, melyek nyomot hagynak a grafikai tervezésben is.

   

  

Lássuk 2021 grafikai design trendjeit!

   

visszafogott színek

2020-ban már előtérbe kerültek a tompább színek, az új évben egyenesen főszerepbe kerülnek  a grafikai alkotásokban, és számos fekete-fehér alkotással is találkozhatunk. Finom, lágy árnyalatok, natúr, organikus színek, visszafogott, biztonságot, nosztalgiát tükröző színpaletták szorítják háttérbe az élénk, erőteljes, merész színeket.

   

  

   

természetes színátmenetek

A színátmenetek is letisztulnak, sokkal valóságosabb és természetesebb hatásúak lesznek, homályossá, piszkossá, elmosottabbakká válnak, így háttérként használva tökéletesen ki tudnak róluk emelkedni a különféle grafikai elemek.

    

    

    

monokróm és duotone paletták

A visszafogottság jegyében születnek a monokróm, illetve a két színből álló kontrasztos paletták. A színek “elcsendesedésének” köszönhetően az adott munka sem lesz zsúfolt, és a komplexebb elemekre terelődhet a figyelem.

  

   

   

  

geometriai alakzatok

Továbbra is porondon vannak a geometriai alakzatok,  komplett kompozíciók épülnek fel belőlük – az apró, egyszerű részek komplex nagy egésszé állnak össze. A geometriai elemekből építkező alkotásokban volumenes körvonalakkal és erős színekkel találkozhatunk, de teret kapnak a háromdimenziós effektek, a geometriai alakzatokat mélységekkel, árnyékokkal és színátmenetekkel is gazdagítják.

   

    

   

    

  

      

3D

A grafikai tervezésben is folyamatosan jelen van a 3D, utalva a modern technológiákra, a kiterjesztett és virtuális valóságra, arra, hogy elmosódik a digitális és a fizikai világ közötti határ. A háromdimenziós megoldásokat kombinálják fotókkal és flat stílusú illusztrációkkal, de a 3D-s tervezés a tipográfia világában is jelen van, szinte elérhetővé, megérinthetővé válnak a betűk, a feliratok, továbbá a 3D-s elemeket mozgással, animációval is ellátják.

   

   

  

   

“kocka” design

A háromdimenzióhoz szorosan kapcsolódik a következő trend – 3D-s kockákból építik a grafikai elemeket, melyek mintha éppen egy videójátékból vagy egy lego játékból léptek volna ki. : ) Ez a figyelmet megragadó, dinamikus és szórakoztató vizuális technika magában hordozza a gyermeki egyszerűséget, ugyanakkor igazán komplex végeredményt ad, továbbá retro hatással is bír, mindeközben rendkívül modern is.

    

    

  

    

vizuális illúziók

Az optikai csalódásokat keltő megoldások is szó szerint szem elé kerülnek – bizony sokáig kell őket nézni, meg kell őket fejteni, ki kell őket találni. Ez a grafikai tervezési mód éppen ezért 100%-osan bevonja a nézőt, “feladatot” vár el tőle. Ütős, emlékezetes hatás érhető el ezzel a kreatív megoldással, azonban túl bonyolult sem lehet, hiszen akkor éppen az ellenkező hatást éri el. Mozgással vagy éppen szokatlanabb, például spiritualitással kapcsolatos márkáknak, alkotásoknak áll jól.

   

     

    

    

    

“művészi káosz”

A grafikai alkotásokban a szabadságot hűen kifejező “művészi káosz” üti fel a fejét 2021-ben. Kaotikus grafikák, zavaros képek, extra elrendezések, összetett alkotások, torzított formák, élénk, intenzív színek, tipográfiai szabályok megszegése, “összedobált” betűk, összhang felbomlása – ezek jellemzik a “művészi káosz” jegyében született munkákat, melyek bár zűrzavarosnak tűnhetnek, de mégis megvan bennük a rejtett szimmetria, mely miatt mégis stabilnak látjuk, érezzük ezeket az alkotásokat.

   

    

   

emotikonok

A sokak által ismert és használt emotikonokat is egyre kretívabban és ötletesebben használják a grafikai alkotásokban. Előnyük, hogy mindenki ismeri őket, kedvelik is őket, mindenki számára azonos jelentésekkel bírnak. A hangulatjelek érzelmek kifejezésére, mögöttes érzések kifejezésére alkalmasak, és éppen ezért a nézőkből is képesek reakciót és választ kiváltani, tehát hatásos interakciós design elemek.

  

    

     

   

szimbólumok

Az emotikonokhoz hasonlóan a szimbólumok is egyetemes jelentésekkel bírnak, mindenki számára azonos üzenetet hordoznak, azonos módon értelmezzük őket. A grafikai alkotásokba “beépítik” a szimbólumokat, számos üzenet, jellemző kifejezésére (pl. ellenállóképesség, erő, növekedés, törekvés) klasszikus szimbólumokat (pl. istennők, csillagok) használnak – modernizálják a klasszikus vizuális motívumokat, szimbólumokat.

    

   

   

     

mesés és meghökkentő illusztrációk

A “cartoon” stílusú illusztrációk mellett a furcsa, többféle személyiséget megtestesítő, humoros karakterek is emlékezetesek a grafikai alkotásokban.

  

    

   

    

     

   

természeti elemek

A grafikai tervezők gyakori múzsája a természet. A grafikai munkákban megjelennek a természeti elemek, az organikus formák, a levelek-növények-virágok, a földszínek, a természetes színátmenetek. És bizony a természet ihlette, natúr stílus már nem csak  a bio és környezorientált márkák, vállalkozások arculatában játszik szerepet – ma már sokkal több és többféle brand megjelenésében, grafikai anyagban köszön vissza.

A természet ihlette dizájn reflektál is a 2020/2021-es világjárványra – az emberek a sok bezártság után már kivágynak a szabadba, a természetbe.

     

     

    

    

    

aranyozott elemek

A letisztult, minimál stílusú grafikai alkotásokban az aranyozott design is felcsillan, a fényűző, drága, luxus érzetet keltő aranyat egyéb anyagokkal, textúrákkal is kombinálják, feltűnő kontrasztba állítják  őket egymással, igazán izgalmas összképet és jelentést adva ezzel az adott munkának.

    

    

    

stílusok tárháza

Stílusok tekintetében igen széles a 2021-es paletta. A grafikai alkotásokban feltűnik többek között a merész, jövőbelátó fantáziát feltételező retro futurizmus (repülő autókkal, robotokkal, élénk színekkel), a lehetetlen párosításokon alapuló szürrealizmus, megjelennek a világ sokszínűségén alapuló autentikus ábrázolások, népszerűek lesznek a megfakult képregényeket idéző, szemcsésen színezett alkotások, de a képzőművészethez kapcsolódó irányzatok (pl. akril ecsetvonások, expresszionizmus) is előbukkannak a grafikai munkákban.

     

   

        

      

    

      

    

   

   

   

     

       

     

     


    

Források:

graphicmama

99designs

Hozzászólás írása

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.