Mennyibe kerül egy weboldal önerőből?

Bejegyzésünkben kiszámoljuk, hogy milyen költségekkel járhat egy honlap – ha magunk készítjük és ha másra bízzuk. Továbbá rámutatunk arra, hogy éves szinten mennyibe kerül fenntartani egy weboldalt.

Ha vállalkozásod, céged van, nem is kérdés, hogy minimum weboldallal jelen kell lenned az online térben. Persze egy honlap önmagában „mit sem ér”, elveszik a nagy zajban, hirdetésekkel kell ráirányítani a potenciális ügyfeleket, olyan tartalmakat kell gyártani, melyek által a weboldal a Google vagy a Perplexity (mesterséges intelligencia alapú keresőmotor) találati listájában előkelő helyen szerepel, gyűjtögetni kell a rámutató értékes linkeket (pl. egy nagy látogatottságú portálon éppen a mi blogbejegyzésünkre hivatkoznak; ajánlanak minket valahol, stb), a közösségi médiában való aktív jelenlét pedig már csak hab a tortán.

A honlapodat Te magad is elkészítheted, de nyilván ehhez nem árt egy kicsit „konyítani” a weboldalkészítéshez (+ jó, ha képben vagy alapvető marketing- és keresőoptimalizálási ismeretekkel), és természetesen webdesignerre, illetve ügynökségre/webfejlesztő cégre is bízhatod a honlapod elkészítését. Mindegyik „útnak” megvannak az előnyei és a hátrányai, és pénzügyileg is máshogyan alakul/alakulhat a „történet”:

  • Ha nagyobb céget vagy ügynökséget kérsz fel a weboldalad kivitelezésére, az biztosan drágább „mulatság” lesz, hiszen ők eleve egy csapat, több szakember fizetését kell kitermelniük, irodát bérelnek, komoly eszköz- és szoftverparkot kell fenntartaniuk, stb. Ugyanakkor mindenhez (is) értenek, tehát komplex munkát tudnak végezni számodra, a grafikai tervezéstől kezdve a weboldal elkészítésén át egészen az online marketingig. „Több legyet egy csapásra.”
  • Ha egyéni vállalkozót, szabadúszó webdesignert bízol meg a honlapod elkészítésével, akkor ő nagy valószínűséggel kedvezőbb árat ad, mint egy ügynökség, hiszen nincs annyi költsége, továbbá nem feltétlenül tud számodra teljes körű munkát végezni. Természetesen a weboldalt el tudja készíteni, de ha például nem profi szövegíró is egyben, akkor a tartalmak „legyártásához” újabb szakemberre van szükség, továbbá ha nem mozog otthonosan az online hirdetések vagy éppen a közösségi média menedzsment területén, és Neked ezekre is szükséged lenne, akkor arra újabb szakembert/szakembereket kell felkérned.
  • Ha magad készíted el a weboldalt, akkor „forintosítva” így lesz a legolcsóbb a honlap, hiszen nem kell munkadíja(ka)t fizetned, de nyilván ebben az esetben is vannak költségek, de azok még mindig elenyészőbbek, mintha a weboldal díját például egy ügynökségnek kellene „kicsengetned”. Ha magad készíted a honlapodat, akkor azt a pénzt, amit megspórolsz, időben és energiában kell „visszafizetned”, hiszen meg kell tanulnod a weboldalkészítést (ha még nem tetted) és Neked kell elkészíteni a weboldalt. Azonban kezdő vállalkozóként nem biztos, hogy rögtön ki tudsz adni több százezer forintot honlapra, és inkább az idődet, energiádat szánod arra, hogy weboldalkészítést tanulj, illetve elkészítsd a saját oldaladat.

Jó néhány pontban összeszedtük azt, hogy mikor szervezd ki és mikor tanuld meg Te magad a weboldalkészítést >>>
És bizony ma már online is lehet weboldalkészítést tanulni >>>
Egy elfoglalt vállalkozó számára pedig igencsak rugalmas megoldás, ha online tud weboldalkészítést tanulni >>>

De mégis mennyibe kerül egy honlap?

Egy professzionális céges bemutatkozó weboldal elkészítésének munkadíja 250-400.000 Ft. Egy vállalkozás/egy szakember/egy termék/egy szolgáltatás bemutatkozó honlapja, egy főoldallal, néhány aloldallal, esetleg egyszerűbb funkciókkal (pl. kapcsolati űrlappal).

Ha másra bíznád:

  • egy profi webdesigner minimum ennyiért készíti el a honlapot, de ennél magasabb árat is adhat, de kaphatsz 150.000 Ft-os ajánlatot is, azonban az legyen gyanús (igaz a mondás: „olcsó húsnak híg a leve”)
  • egy ügynökség ennek a többszörösét kéri el

És minden további extra, egyedi funkció plusz pénzt jelent, egyedi fejlesztések (melyeket általában már egy ügynökség, egy komplett csapat végez) esetén pedig akár a milliós tételt is eléri a weboldalkészítés díja.

Vagyis ha Te készíted el a weboldalt, akkor nem kell 250-400.000 Ft, vagy ennél (jóval) magasabb munkadíjat kifizetned.

Ha azt számoljuk, hogy például a WebdesignSuli® webdesign tanfolyamának tandíja jelenleg 329.900 Ft, akkor könnyű kimatekozni, hogy ez a befektetés bőven lefedi azt az összeget, melyet a weboldalad elkészítéséért minimum adnod kellene egy szakembernek, ha pedig ügynökség dolgozik a honlapodon, akkor a tandíj csak töredéke az ő munkadíjuknak.

Milyen anyagi előnyökkel (is) jár az, ha Te magad készíted a weboldalt?

# Ha most tanulod meg a weboldalkészítést, akkor magának a tanfolyam(ok)nak is van költsége (a tanulásra fordított időről, energiáról nem is beszélve), de egyrészt a tandíj megtérül, mert Te magad el tudod készíteni a vállalkozásod honlapját, nem másnak fizetsz érte súlyos összegeket, másrészt, ha nagyon belejössz, másoknak is készíthetsz weboldalt, így a tandíj többszörösen is megtérül.

# Azzal, hogy fejleszted az ismereteidet, új képességekre teszel szert, a meglévő vállalkozásod mellett weboldalkészítő vállalkozásod is lehet, azaz egyszerre több lábon is állhatsz, több bevételre tehetsz szert. Vagy ha mindez annyira bejön, hogy már az eredeti vállalkozásodnál is jobban szárnyal a weboldalkészítő szolgáltatásod, esetleg „beleuntál” már a régi munkádba, akkor teljesen átképezve magad, a meglévő vállalkozásodat nyugdíjazhatod, és már csak az új profilodra fókuszálhatsz.

# Ha a weboldalt Te magad készíted el, akkor azt a továbbiakban Te tudod menedzselni (pl. új tartalmak feltöltése, stb.), karbantartani, tehát erre nem kell külön embert „fenntartanod”, és neki munkadíjakat fizetni, tehát ezzel megint csak spórolni tudsz. Arról nem is beszélve, hogy nem kell senkire sem várni, nem kell senkinek sem könyörögni.

Vegyük sorra, hogy milyen költségekkel kell számolnod, ha magad készíted a weboldaladat!

Egy weboldal nincs ingyen, még akkor sem, ha Te magad készíted, és még akkor sem, ha több ingyenes eszköz is a rendelkezésünkre áll a felépítéséhez, mert vannak olyan fizetős „tételek”, melyek fixek, tehát biztosan be kell ruháznunk rájuk (ilyen például a tárhely és a domain).

A fizetős tételek esetében általában éves előfizetésekről van szó, de több eszköz esetében havidíjas költségekkel találkozunk, és akadnak egyszeri költségek is.

A soron következő listában tehát több olyan tétel is szerepel, melyek biztos költséget jelentenek, és vannak olyan eszközök, melyekre nem mindig minden weboldalon van szükség, illetve sok mindent meg tudunk valósítani ingyenes megoldásokkal is.

domain név – évente 3.000 Ft-tól

= ezen a címen érjük el a weboldalt

A domainek ára változhat attól függően, hogy melyik tárhelyszolgáltatót választjuk, illetve milyen végződéssel foglaljuk le, ugyanis a nemzetközi végződésű domainek drágábbak.

Ahhoz, hogy a konkurencia ne „nyúlja le” a saját domainünk esetleges szinonimáit, egyéb variációit (pl. kötőjellel írva, stb), többféle végződésű verzióit, így nem árt, ha ezeket is lefoglaljuk, ami értelemszerűen domainenként plusz költséget jelent.

A domaint először meg kell vásárolni, majd évente meg kell hosszabbítani a regisztrációját. A domain bejegyzési díja és éves hosszabbítási díja eltérő lehet.


tárhely – évente 10.000 Ft-tól

= ezen tároljuk a weboldalt, a levelezést

A tárhely ára általában a mérete szerint változik (nagyobb méretű tárhely drágább), továbbá a tárhely árát az is befolyásolhatja, hogy mennyi domain/e-mail fiók/adatbázis kapcsolható hozzá, valamint tartoznak-e hozzá extrák (pl. SSL tanúsítvány).

A tárhelyet is először meg kell vásárolni, majd ennek a bérlése is általában 1 évre szól, tehát évente meg kell hosszabbítani.


SSL tanúsítvány – évente 5.000 Ft-tól

= ez biztosítja a böngészőben a https biztonságos kapcsolatot, a titkosítás által véd az információkkal, adatokkal való visszaélések ellen

A legtöbb szolgáltató az SSL tanúsítványt automatikusan biztosítja számunkra, tehát külön nem is kell kérni, mert benne van a csomagban (a díját beleszámolják például a tárhely-csomag éves díjába).


WordPress – ingyenes

A WordPress weboldal alapját a WordPress honlapmotor, tartalomkezelő rendszer adja, mely ingyenes : )


WordPress sablon – ingyenes / egyszeri költség, 10.000 Ft-tól

Egy WordPress weboldalra szükség van egy sablonra is, mely a weboldal megjelenéséért felel. A sablonok „tárháza” igen széles – mind a használatukat, mind a funkcióikat, mind a stílusokat illetően. Rengeteg ingyenes sablonnal is találkozunk, a profi(bb) sablonok pedig már a fizetős kategóriába tartoznak, ahol óriási a szórás, a 10.000 Ft-os sablontól kezdve akár a több százezer forintos sablonokig terjed a skála. A PRO sablonokat egyszer kell megvásárolni (nem igazán elterjedt az előfizetéses verzió), és sablonfüggő, hogy egy vagy több oldalon is használhatók-e.


oldalépítő (pl. Elementor) – ingyenes / évente 20.000 Ft-tól

Ha a weboldalunkat ún. oldalépítővel építjük fel, akkor a site builderek között találunk ingyeneseket (Elementor), olyan ingyeneseket, melyeknek van PRO verziója (Elementor PRO), és a fizetős verziók általában éves előfizetéssel használhatók, és akad köztük olyan is, melyet egyszer is meg tudunk vásárolni (ilyen pl. a DIVI lifetime licence-el). Az oldalépítők többsége is „csomagban kapható”, és a csomag ára annak függvénye, hogy például mennyi weboldal készíthető az adott oldalépítővel, milyen extrák tartoznak a csomagba (pl. mennyi építőelem/sablon használható, ad-e plusz funkciókat, pl. van-e support, stb)


bővítmények – ingyenesek / egyszeri-havi-éves, néhány ezer Ft-tól

Egy WordPress weboldalon számos funkciót, háttérbeállítást ún. bővítmény segítségével tudunk megvalósítani. Ma már sok funkciót adnak az ún. oldalépítők (ha azzal építjük a weboldalt), tehát ha például képgalériát szeretnénk készíteni az egyik oldalra, akkor azt a használt oldalépítővel is meg tudjuk tenni, nem kell hozzá külön bővítmény, de például egy foglalási rendszerhez már külön pluginra lesz szükségünk. Egy-egy funkcióra számos ingyenes bővítményt találunk, továbbá vannak olyan pluginok, melyek ingyenesek (akár ez a verziójuk is elegendő lehet számunkra), de van pro verziójuk, mely értelemszerűen több lehetőséget/extrát ad, és vannak csak fizetéses verzióban elérhető bővítmények.

Bővítmények tekintetében tehát alapvetően az igények a döntők, az, hogy mire van szükség az adott weboldalon, és azt ingyenes vagy fizetős megoldással lehet-e kivitelezni. Továbbá a fizetős bővítmények ára nagyon változó – nyilván egy egyszerűbb funkciót megvalósító plugin olcsóbb, mint egy komplex rendszert biztosító plugin, valamint találkozhatunk megvásárolható, illetve havi/éves előfizetéssel elérhető bővítményekkel is.


fotók, illusztrációk, videók – ingyenesek / változó

Egy honlapról nem hiányozhatnak a vizuális tartalmak sem. Több „forgatókönyv” is van ezekkel kapcsolatban: ha rendelkezésre állnak saját fotók, illusztrációk, grafikai elemek, stb., illetve mi magunk el tudjuk őket készíteni, akkor ezek nem jelentenek plusz költséget; ha esetleg fotóst kell megbíznunk, akkor az plusz költséget jelent; ha pedig fotó/illusztráció-letöltő helyekről szerzünk be fotókat, grafikákat, akkor azok ingyenes és/vagy néhány ezer forintért letölthetők (a fotóletöltő oldalak többségén „darabra” is lehet fotót vásárolni, de jellemző a havi/éves előfizetés, és annak során X fotót tölthetünk le, akár kreditek alapján számolva).


EGYÉB TÉTELEK

Vannak további opcionális „tételek” – ilyen például egy hírlevélküldő rendszer, melyet ingyenesen nem igazán tudunk megúszni:

hírlevélküldő rendszer

Nem kötelező és nem is vág bele mindenki hírlevél-marketingbe, de ha igen, akkor szükség lesz hírlevélküldő-rendszerre. Ez a weboldaltól függetlenül eszköz, rendszer. Ingyenes megoldásokkal is találkozhatunk, de azok nagyon szűkös kereteket, limiteket adnak, így érdemes havi/éves előfizetéssel elérhető megoldásokhoz folyamodnunk.


Ha esetleg egy-egy területre külön szakembert kell „felbérelnünk”, mert az adott szakterület/téma/hiba/megoldandó probléma már meghalad minket, illetve nem szívesen állnánk bele olyanba, amihez nem értünk, nem a hatáskörünk (és nem is kell mindenhez érteni!), akkor szakemberek segítségét kérhetjük. Értelemszerűen ebben az esetben az ő munkadíjuk (ha szükség van plusz dokumentumra/eszközre, melynek szintén van díja) jelenti a plusz költséget. A szakemberek általában óradíjban, illetve projektalapon határozzák meg a munkadíjukat, de pl. szövegírók körében elterjedt a karakterszám alapú díjazás is.

adatkezelési tájékoztató

Ha otthonosan mozgunk az adatvédelem területén, akkor mi magunk is megírhatjuk a weboldalra az adatkezelési- és cookie tájékoztatót. Ha nem bíznánk a „véletlenre”, akkor erre külön felkérhetünk adatvédelmi jogászt/ügyvédet/adatvédelmi szakértőt, aki kifejezetten a mi honlapunkra és adatkezeléseinkre szabottan készíti el a szükséges tájékoztatókat. Az adatkezelési tájékoztatóhoz adatvédelmi jogászok által írt szerkeszthető dokumentum-mintát is vásárolhatunk egyszeri díjért, melyhez kitöltési útmutatót kapunk. De találunk olyan adatvédelmi „csomagokat” is, melyek havi/éves előfizetéssel érhetők el – naprakészen tartják az adatkezelési tájékoztatóinkat, adatvédelmi szakember áll a rendelkezésünkre, ha kérdésünk akadna, incidens kezelési konzultációt is biztosítanak, stb.


grafikus / webdesigner / UI/UX designer

Ha a honlapunk felületeinek, kinézetének, megjelenésének megtervezését dizájngurunak adnánk át…


szövegíró

Ha a weboldalunk szövegeit vérbeli szövegíróra bíznánk…


programozó / webfejlesztő

Ha esetleg egyedi megoldásokra lenne szükségünk a honlapon…


SEO szakember

Ha a Google találati listájában is előkelő helyen szeretnénk szerepelni, és ezt nem bíznánk a „véletlenre”…


Mennyiben kerül egy weboldal önerőből?

Évi kb. 20.000 Ft-odba kerül a weboldalad.

Hogyan jött ki ez a számítás?! – jogosan merülhet fel ez a kérdés.

Ha azt nézzük, hogy a weboldal minden porcikáját fel tudod építeni, ki tudod alakítani ingyenes eszközökkel, megoldásokkal, minden szeletéhez „konyítasz” annyira, hogy egy felhasználóbarát és dizájnos honlapot tudj készíteni, akkor lényegében csak a domain+tárhely éves díja jelenti a fix költséget.

Természetesen a weboldal végső ára nagyban függ a Te tudásodtól, tapasztalatodtól és a weboldal komplexitásától – ha például fizetős megoldásokra vagy plusz szakemberekre van szükség, akkor nyilván ez plusz költségekkel jár mind az elkészítése során, az induláskor, mind az éves fenntartása során (ha pl. éves előfizetéses eszközök működnek rajta, stb).


Gyere és tarts velünk a webdesign tanfolyamon, és sajátítsd el a grafikai tervezést és a weboldalkészítést!

Hozzászólás írása

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.